İlham Verenler,  Slayt

Robert Kearns – Otomatik Sileceğin Keşfi

Merhaba, bugün sizlere geçtiğimiz günlerde izlediğim bir film hakkında yazıyorum. Bu filmin ismi Flash Of Genius, Türkçeye Zeka Pırıltısı olarak çevrilmiş. Film Robert Kearns’ in otomatik sileceği icat etmesini ve bu icadına patent aldıktan sonra yaşadığı dramatik olayları anlatıyor.


Yağmurlu bir günde ailesi ile araba yolculuğu yapan Kearns, sileceklerin sürekli olarak çalışmasının mantıksız olduğunu fark etti. Yağmurun hızından bağımsız olarak silecekler sürekli olarak aynı hızda çalışıyordu. Yağmurun hızına göre sileceğin hızının da kademeli olarak değişmesi gerektiğini düşündü ve bu düşünce bugün kullandığımız sileceklerin temelini atmış oldu.

Çok geçmeden çalışmalarına başlayan Kearns otomatik silecek mekanizmasının prototipini hazırladı ve bir süre sonra patentini aldı. Aldığı bu patentin hayatını tümüyle değiştirdiğinden haberi yoktu.

Ürününü ticarileştirme fikri ile Ford’dan randevu aldı ve prototipini Ford mühendislerine ve yetkililerine sundu. Ford yetkilileri patenti satın almak istedi ve Kearns buna karşı çıkarak hakları kendisinde kalacak şekilde Ford ile bir anlaşma yaptı fakat Ford bu anlaşmaya uymayarak otomatik silecek fikrini Kearns’den çaldı.

Bu olaydan sonra ise Kearns maddi olarak çok zor duruma düştü. Ford’a dava açtı ve bu dava uğruna tüm mal varlığını yitirdi. Bu süreçte aile ilişkileri yıprandı ve ailesi dağıldı.

Ford davası tam olarak 12 yıl sürdü, Ford’dan sonra kendi icadını çalan ikinci firma olan Chrysler’e de dava açtı ve bu dava da 10 yıl sürdü. Tam tamına 22 yıl boyunca hiç durmadan ve yılmadan hukuk mücadelesi verdi. Avukat masraflarını karşılayamayacak duruma düştüğünde ise kendi kendini savundu.

Ford’la olan davası sürerken kaybedeceğini anlayan Ford, Kearns’a davadan çekilmesi için 30 milyon dolar teklif etti fakat Kearns davasını çekmedi.

Davaların sonunda Ford’dan 22 milyon dolar, Chrysler’den ise 18 milyon dolar tazminat kazandı.

Ömrünün büyük bir kısmını haklılığını kanıtlama mücadelesi ile geçiren Kearns 2005 yılında aramızdan ayrıldı. Geriye bıraktığı hayat hikayesi ise yıllarca anlatılacak ve bir çok kişiye ilham olmaya devam edecek.

Kearns’in hikayesinden çok etkilendiğim için bu yazıyı yazmak istedim. Hikayeyi kendi cümlelerimle özet şekilde anlattım. Filmin içerisindeki detaylar ise çok daha etkileyici olduğu için beni takip eden herkese filmi izlemelerini tavsiye ediyorum, özellikle mühendis arkadaşlar için filmin ayrı bir anlamı olacağını düşünüyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 😊


Fragman
Paylaşmak İçin:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir