Dijitalizasyon,  Slayt

Endüstri 4.0 Türkiye İçin Neden Yaşamsal Bir Öneme Sahip?

Endüstri 4.0 Türkiye sanayisinin geleceği açısından çok önemli bir gelişmedir. Endüstri 4.0′ ın Türkiye için neden yaşamsal bir öneme sahip olduğu bu yazımda inceledim.

Türkiye’nin küresel değer zincirinde iyi bir konumda olmasının başlıca sebepleri arasında lojistik açısından avantajlı bir coğrafi konumda olması ve düşük maliyetli üretim yapabilmesi yer almaktadır.


Kaynak: ABD ekonomik verileri; ABD Çalışma İstatistikleri Birimi; ABD Ekonomik Analiz Birimi; ILO; Euromonitor international; Economist istihbarat birimi; BCG’nin analizi

Eğer, Almanya’da Endüstri 4.0 girişimlerinin başarıyla uygulanmasıyla işletme maliyetleri beklendiği gibi % 15-20 azalır ve Türkiye mevcut rekabet değişkenlerinde iyileştirme yapmazsa, Almanya’ya kıyasla şu anda sahip olduğu rekabet avantajının neredeyse tamamını kaybetmesi muhtemeldir.


Kaynak: TÜSİAD ve BCG, Türkiye’nin Küresel Rekabetçiliği için Bir gereklilik olarak Endüstri 4.0 Raporu

Endüstri 4.0 ile kazanılan maliyet avantajı sonucunda, küresel rekabet gücü dengesinde, Endüstri 4.0 teknolojilerini benimseyen ülkeler lehinde bir değişim olacaktır.

Almanya gibi üretim maliyeti yüksek olan ülkeler, gelişmiş teknolojiye sahip üretim işletmelerindeki geniş ölçeği kullanarak, Türkiye gibi düşük üretim maliyetine sahip ülkeler ise yeni teknolojilere daha iştahlı erişme avantajlarını kullanarak mevcut pozisyonlarını güçlendireceklerdir.

Türkiye’nin Endüstri 4.0 yatırımlarını gerçekleştirmediği durumda ise, küresel pazarlarda birbirleriyle etkileşerek gelişen teknolojileri ve insan kaynağı kalitesini yakalaması, çıtanın sürekli yükselmesi sebebiyle daha da zorlaşacaktır.

Örnek alınması gereken ülkeler hangileridir?

Bu kapsamda özellikle teknolojiye öncülük eden Almanya takip edilmeli, yanı sıra Endüstri 4.0’ı başarıyla uygulayan ABD, Japonya ve İskandinav ülkeleri takip edilmelidir.

Paylaşmak İçin:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir