Bursa Model Fabrika Eğiticilerin Eğitimi
Kariyer Günlüğüm,  Slayt

BMF Eğiticilerin Eğitimi Programı Tamamlandı

Merhaba, bugün eğiticilerin eğitimi programı hakkında yazıyorum. 11 Nisan tarihinde başlayan eğiticilerin eğitimi programı 3 Mayıs itibariyle başarıyla tamamlandı.


18 ana modülden oluşan bu eğitim programında eğitici adayları yalın üretim teknikleri, kalite kontrol araçları ve yalın yönetim teknikleri hakkında eğitim aldılar. Teorik bilgilerin sınıfta verilmesinden hemen sonra sahaya inilerek özel hazırlanmış uygulamalar eşliğinde teorik bilgileri pratiğe çevirme şansı buldular.

Her uygulama öncesi Bursa Model Fabrika üretim sahası geleneksel yöntemlerle üretim yapan işletmeleri temsilen yalın durumdan geleneksel duruma getirildi. Eğitici adayları aldıkları eğitimler ile birlikte sahada iyileştirme potansiyelli mevcut durumları tespit ettiler ve bu tespitlerden hareketle yalın durumu tasarladılar.

Klasik standart bir sınıf eğitimi ile elde edilmesi çok zor olan deneyimleri elde ettiler. Buna aklımda kalan en çarpıcı örnek ise SMED modülünün uygulamasıdır. SMED’in teorik bilgilerini öğrendikten hemen sonra Bursa Model Fabrika’da bulunan CNC frezede yapılan mevcut setup işlemi üzerinde SMED çalışması yaparak mevcut setup süresini 23 dakikadan 8 dakikaya indirdiler. Teorik dersin sadece 20 dakika sürdüğü bu modülde uygulama ise 2 saate yakın sürdü.

Eğer eğitimi alan kişiler klasik bir eğitim düzeninde SMED’i öğrenmek isteselerdi 20 dakikada teorik olarak alınan bu bilgilerin uçup gitmesi sizce ne kadar sürerdi?

Üniversite 3. sınıfta Bursa’nın en büyük eğitim şirketlerinden birinden APQP-PPAP eğitimi almış ve bu eğitim sonrası büyük bir hayal kırıklığı yaşamış birisi olarak bu soru bana sorulsaydı cevabım 1 gün olurdu.

Öğrenilen teorik bilgilerin anında pratiğe dönüştürülerek bilginin unutulma seviyesini minimuma indirgemek. İşte model fabrika projesinin tam olarak hedeflediği çıktı budur.


Eğiticilerin eğitimi programından sonra ise önümüzde uygulamalı yalın dönüşüm programı bulunmakta. Bu program benim için ve programda görev alacak diğer tüm kişiler için heyecan verici olacak.

Eğiticilerin eğitimi programı sürecinde elde edilen tüm bilgi ve birikim uygulamalı yalın dönüşüm programında kullanılarak gidilecek olan fabrikalara en faydalı hizmetin verilmesi hedefleniyor.


Eğiticilerin eğitimi programının ilk haftasında yapılan eğitimden bazı fotoğrafların linkini aşağıda paylaşıyorum. Diğer tüm haftalardan seçilmiş fotoğrafları UnoPro instagram hesabında bulabilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın. 🙂


Paylaşmak İçin:

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir