Bursa Model Fabrika Açılış
Kariyer Günlüğüm,  Slayt

Bursa Model Fabrika Projesi

Merhaba, bugün ‘Kariyer Günlüğüm’ adlı yazı serime başlıyorum. Bu serinin ilk yazısında işe giriş aşamamdan ve geçtiğimiz ay açılışı yapılan Bursa Model Fabrika hakkında yazıyorum.


Üniversite yıllarında mesleki gelişimimi proje yönetimi, yalın üretim teknikleri ve sistem analizi üzerine yoğunlaştırdım. Bu alanları seçmemde en büyük etmen ise yaptığım stajlar oldu. Hem stajlarda hem de dersler kapsamında yaptığım projelerle bu alanlardaki bilgilerimi geliştirdim.

Mezuniyet sonrasında ise bu alanlar üzerine iş arayışında bulundum. İş arayışım devam ederken, Bursa’da yalın üretim ve dijital dönüşüm üzerine uygulamalı kobi eğitim merkezi olarak hizmet verecek olan Türkiye’nin ikinci model fabrikasının BTSO-Butekom bünyesinde kurulması projesinde yürütme ve danışmanlık hizmeti verecek olan UnoPro Üretim ve Danışmanlık şirketinden linkedin üzerinden bir iş teklifi aldım. Hem projenin büyüklüğü hem de projede birlikte çalışacağım Dr. Doğan Hasan’ın endüstri mühendisliği tecrübelerinin kariyerime çok büyük etkileri olacağını düşünerek 09.10.2018 tarihinde UnoPro kariyerime başlamış oldum.   

UnoPro Üretim ve Danışmanlık şirketi Dr. Doğan Hasan tarafından kurulmuştur. Kendisi uzun yıllar Siemens’ de farklı pozisyonlarda endüstri mühendisi olarak çalışmasının ardından yöneticilik yapmış, kurumsal kariyerinin ardından sırasıyla sanayicilik, akademisyenlik ve danışmanlık tecrübeleri olmuştur.

UnoPro kariyerimde görev aldığım ilk proje ise model fabrika projesi oldu. Doğan Bey’in Bursa Model Fabrika projesinde danışmanlık hizmetine başlamasından birkaç gün sonra işe başlamam sebebiyle bu projenin tüm safhalarında bulunma fırsatı yaşadım.

Model fabrika projesi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Verimlilik Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde yürütülen bir projedir. Türkiye’nin ilk model fabrikası Ankara’da açılmıştır. Yürütme ve danışmanlık hizmetini McKinsey firması vermiştir.

Model fabrika işletmelerde operasyonel mükemmeliyet ilkelerini ve deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak, ölçeklenebilir bir şekilde yaygınlaştırılmasını sağlayan bir araç (ortak kullanıma yönelik bir yetkinlik merkezi) olarak tanımlanabilir. Model fabrikaları, işletmelerin verimliliklerini ve rekabetçiliklerini arttırmak amacıyla kurulan diğer merkezlerden ayırt eden en temel özellik deneyimsel öğrenme tekniklerini kullanarak, teori ve pratiği birleştirmeleri ve bu vesileyle yetkinlik kazanımlarını kalıcı hale getirmeleridir.

Model fabrika projesi iki önemli aşamadan oluşmaktadır. Birincisi yalın dönüşüm ikincisi ise dijital dönüşüm. Yalın üretim teknikleri çoğu kişi tarafından bilinmesine karşın uygulamada eksikliklerin görüldüğü aşikardır. Bunun temel nedeni ise alınan eğitimlerin teorikte kalmasıdır. Model fabrikalarda, uygulama üzerine alınan doğru eğitimlerle birlikte yalın üretimin her işletme tarafından uygulanabileceğinin ispatlanması amaçlanmaktadır.

Bursa Model Fabrika projesinde de bu süreç izlenerek yalın üretim tekniklerinin uygulamalı olarak kobilere öğretilebilmesi için yalın bir fabrika kuruldu. Bu süreçte ben ve ekip arkadaşım Şeyda, Dr. Doğan Hasan’ın liderliğinde aktif olarak çalıştık. Eğitim müfredatlarının hazırlanması, eğitim müfredatlarında anlatılan teorik bilgileri pekiştirici uygulamaların senaryolarının hazırlanması ve uygulama senaryolarına eş zamanlı olarak bunlara uygun fabrika yerleşim planı tasarımı, malzeme akışlarının ve iş akışların tasarımı, montaj hattı tasarımları, fikstür tasarımları, ürün tasarımı konularında görev aldık.

Yalın üretim eğitim müfredatının ve fabrikanın dizaynının tamamlanmasından sonra ise Bursa Model Fabrika, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın katılımıyla 10 Mart 2019’da hizmete açıldı. Kurdele kesimi ve açılış konuşmasından sonra kendisi de bir endüstri mühendisi olan Fuat Oktay fabrikayı gezdi ve süreçler hakkında bilgi sahibi oldu. En son olarak ise proje ekibiyle birlikte fotoğraf çekildi. Projenin tüm paydaşları olarak çekildiğimiz bu fotoğraf benim için çok güzel bir hatıra olarak kaldı.


Bursa Model Fabrika Proje Paydaşları

Açılış sonrasında ise eğiticilerin eğitimi programı başladı ve bu program yazıyı yazdığım bu tarihte halen daha devam etmektedir. Eğitimler Dr. Doğan Hasan tarafından verilmektedir. Bu programla birlikte Bursa Model Fabrika bünyesinde kobilere eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek ekibin bir araya getirilmesi ve ortak bir müfredat doğrultusunda ilerleme sağlamaları amaçlanmaktadır. Üniversite-sanayi iş birliğini pekiştirmek adına eğiticiler arasında Uludağ Üniversitesinden ve Bursa Teknik Üniversitesinden endüstri mühendisi ve bilgisayar mühendisi akademisyenlerde bulunmaktadır.

Eğiticilerin eğitimi programından sonra öğren-dönüş programı başlayacak ve bu programla birlikte pilot olarak seçilen kobilerde yalın dönüşüm çalışmaları yapılacak. Bir önceki programda eğitimlerini tamamlayan eğiticiler bu dönüşüm sürecinde görev alacaklar.

Yalın üretim dönüşümü tamamlandıktan sonra ise dijital dönüşüm süreci çalışmaları başlayacak. Günümüzde çokça konuşulan Endüstri 4.0’a ülkece ne kadar hazır olduğumuz büyük bir muamma iken önce yalınlaşmanın doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Zira yalınlaşmamış bir işletme dijitalizasyon sürecinde ciddi sıkıntılarla karşılaşacaktır.

Tüm bu yaşananlara kariyerim açısından baktığımda ise kendimi çok şanslı görüyorum. Kariyerinin henüz başında genç bir mühendis olarak bir fabrikanın kuruluş aşamalarını gördüm. Sanayi Bakanlığı ve BTSO tarafından çok değerli olarak görülen ve çok ciddi bir yatırım yapılan böyle büyük bir projede aktif olarak çalışma fırsatı buldum. Bana ve ekip arkadaşlarıma bu fırsatı verdiği ve bizi aktif bir şekilde yönlendirip eğittiği için Sayın Dr. Doğan Hasan’a çok teşekkür ederim.

Bir sonraki yazım eğiticilerin eğitimi programı hakkında olacak. Yeni yazımda görüşmek üzere. 😊


Proje paydaşlarımızdan Viking Interactive şirketinin hazırladığı Bursa Model Fabrika tanıtım videolarını izleyebilirsiniz. 🙂


Paylaşmak İçin:

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir