Altını Çizdiklerim,  Slayt

Altını Çizdiklerim #1 İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

Merhaba, bugün ilk yazı serime başlıyor olmaktan dolayı çok mutluyum. ‘Altını Çizdiklerim’ adlı bu yazı serisinde okurken keyif aldığım ve çevremdeki insanlarla da paylaşmak istediğim kitaplar hakkında yazıyor olacağım.


Hakkında yazacağım ilk kitap ise Stefan Zweig’ın ‘İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar’ adlı eseri.

Kitap insanlık tarihine yön vermiş ve tarih çizgisinde ciddi kırılmaları sağlamış anları inceleyen kısa denemelerden oluşuyor. Stefan Zweig bu kitabında Fatih Sultan Mehmet’ den Handel’ e Dostoyevski’ den Tolstoy’a; dönem koşullarının dayattığı kısıtları aşmış kişilerin benzersiz anlarına ayna tutuyor.

Stefan Zweig kitabın önsözünde bu çalışması için şu cümleleri kuruyor:

“Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate, çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi, hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadırlar… Olayları anlatırken, gerçekleri değiştirmedim, kendi katkılarımla renklendirip zenginleştirmedim. Çünkü tarih, kusursuzluğa ulaştığı böylesine eşsiz anlarda, kendisine yardım için uzatılan ellere gereksinim duymaz.”   


Kitapta 14 önemli tarihsel olay ustaca incelenmiş. Bunlar:

1. Ölümsüzlüğe Sığınış
2. Bizans’ın Fethi
3. George Friedrich Handel’in Dirilişi
4. Bir Gecelik Dahi – Marseillaise
5. Waterloo – Dünyanın Yazgısını Belirleyen An
6. Marienbad Ağıdı
7. J. A. Suter – Eldorado’nun Keşfi
8. Dostoyevski – Bir Kahramanlık Anı
9. Okyanusu Aşan İlk Söz
10. Tolstoy – Tanrıya Sığınış
11. Scott – Güney Kutbu İçin Mücadele
12. Lenin – Mühürlü Tren
13. Cicero
14. Wilson’ın Başarısızlığı


Çevremdeki tüm kitap severlere okumalarını şiddetle önerdiğim bu kitap hakkındaki ilk yazımı burada sonlandırıyorum. Bir sonraki yazımda kitapta en çok etkilendiğim bölüm olan ‘Waterloo – Dünyanın Yazgısını Belirleyen An’ hakkında yazacağım.

Her ne kadar tüm bölümleri için detaylı bir yazı yazmak istesem de kitabı alıp tüm bölümleri kendiniz okumanızı canı gönülden tavsiye ettiğim için sadece bir bölüm hakkında yazmakla yetineceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgilerimle. 😊

Paylaşmak İçin:

Bir yorum

  • Belgin Önal

    Canım yavrucum ellerine sağlık. Bu kitap okumayan düşünmeyen sorgulamayan bir yazarın kıymetini bilmeyenlerin çağında böylesi bir çalışman için kutluyorum seni. Hem de öyle bir yazarla başlamışsın ki çağına intihar ederek karşı durmuş kalemi eşsiz bir yazar. Sevgilerimle kucaklıyorum seni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir